Az aromaterápia évszázados módszertana

  • Hírek
  • 2018-02-15
  • 0

Az aromaterápiát évszázadok, sőt évezredek óta használja az emberiség gyógyítás, testápolás, szépségápolás vagy éppen csábítás céljából. Sokféle tünet enyhíthető ezzel a módszerrel, aminek elnevezése a 20. században egy baleset következtében született meg, az illatok hazájában, Franciaországban.

Egy francia parfümgyártó és kémikus a laboratóriumában történt robbanásban súlyosan megégette a kezét. Az égési sérülését azonnal bekente a közelben lévő levendulaolajjal. A sebe nem fertőződött el és gyorsan meg is gyógyult. A vegyész ezt követően kezdte tanulmányozni az illóolajok gyulladáscsökkentő hatásait. Ez a kémikus Dr. René-Maurice Gattefossé volt, aki megalkotta a modern aromaterápiát és ezzel együtt magát a kifejezést.

Az aromaterápia azoknak az eljárásoknak az összefoglaló neve, amikben a növényekből kinyert olajokat használunk gyógy vagy kozmetikai célokra. Elősegíthetjük az egészség megőrzését, a szervezet egyensúlyának fenntartását, helyreállítását és a kellemes közérzetet ezek használatával.

Az illatanyagok felhasználása széles körű, az ellazulás, pihenés, regenerálódás mellett egyes konkrét panaszok enyhítésére, megelőzése, kellemetlen, fájdalmas tünetek csillapítására alkalmazható. Az aromaolajok erőteljes, pozitív hatással vannak a testünkre és lelkünkre.

Aromaterápia otthon vagy szakértővel?

Az aromaterápia sokféle tünet kezelésére alkalmas. A tonizálás, stressz oldás, bőrszépítés vagy fertőtlenítés esetében kis utánajárással te is felvértezheted magad a megfelelő tudással. Azok a mindennapos panaszok, amikkel általában nem fordulunk orvoshoz például a fejfájás, migrén, nyugtalan alvás, menstruációs fájdalmak, köhögés, vagy enyhébb megfázás házilag is enyhíthetők.

Rengetegféle alapanyagot számtalan módszerrel hasznosít az aromaterápia. Az olajokat lehet párologtatni, inhalálni, fürdővízbe tenni, borogatást készíteni belőle, krémhez hozzáadni, masszázsolajhoz csepegtetni.

A különböző aromaterápiás szerek keverésével elképesztő illatélményt, pezsdítő vagy épp nyugtató mentális hatást és fizikai javulást is elérhetünk. Nem mindig hat ránk egyformán ugyanaz az illatkompozíció, ezt a napszak, kipihentség, életszakasz és a pillanatnyi hangulatunk is befolyásolhatja.

Speciális esetekben, például terhesség ideje alatt, ismert allergia esetén vagy komolyabb betegségek kiegészítő kezeléséhez mindenképp vegyük igénybe aromaterapeuta segítségét. A szakember orvosi diagnózis ismeretében ad javaslatot a kezelésre, ami lehet hosszabb otthoni terápia, és aromaterápiás masszázs is. A szakember a terápiás lehetőségeket és az illatanyagokat pontosan személyre szabottan ajánlja neked.

Az illóolajok a test és a lélek harmóniáját szolgálják

Minden illóolajnak egyedi kémiai összetétele van, ezek komplex szerves anyagok. Fontos tudnunk, hogy csak a minőségi illóolajok fejtenek ki hatást. Csak a 100%-os illóolaj használható terápiás célokra, a minőségi illóolaj sosem olcsó, viszont cserébe élvezheted pozitív élettani hatásait.

Az aromaterápiának két fő irányzata az angol és a francia irány. Az angol irányzat inkább a mai wellnesshez hasonló, nem alkalmaz nagy mennyiségben illóolajokat, kevésbé szigorú a tisztaságukat tekintve is. Ez az irányzat nem igazán alkalmas terápiához, inkább csak a stressz oldáshoz, ellazuláshoz segíthet hozzá.

A francia típusú aromaterápia az, amelyik a biokémia szigorú szabályain alapszik. Alkalmazása nagyon pontos anyagismeretet, szakértelmet és precizitást igényel. Személyre igazított alkalmazásával a megelőzés és a kialakult betegségek kezelésében is segít.

Az összes aromaterápiás eljárást alapvetően öt nagy csoportba soroljuk:

gyógykezelésre, masszázsra, fürdőkúrára, belégzésre, szépségápolásra.

Különböző panaszokra, állapotokra más-más terápia és számtalan illóolaj áll rendelkezésedre! Ami mindegyikben közös, hogy vannak szabályok, amik betartásával biztonságban alkalmazhatod őket.

Ezekre figyelj aromaterápia alkalmazásakor!

Illóolajokat belsőleg csak képzett szakember irányításával és felügyelete mellett alkalmazz!

Ugyanazt az illóolajat nem szabad heteken keresztül folyamatosan használni.  Ilyenkor bizonyos anyagok felhalmozódhatnak a szervezetedben, amik irritációt válthat ki.

Asztma, epilepszia, magas vérnyomás, terhesség, vagy annak gyanúja esetén csak szakember irányítása mellett alkalmazz aromaterápiát!

Az illóolajokat sose használd a bőrödön hígítatlan formában kivéve, ha szakember javasolta.

Új illóolaj alkalmazása előtt végezz tesztet! Nem tudhatod, hogy allergiás vagy-e egy olyan anyagra, amit azelőtt sosem használtál. Csepegtess higított olajat a bőrödre és figyeld, hogy a következő 24 órában nem okoz-e allergiás tüneteket.

Megosztás:

Vágyfokozó illóolajok egy felejthetetlen estéhez!

A borsosmenta illóolaj megszámlálhatatlan pozitív hatása

Szólj hozzá az alábbi cikkhez “Az aromaterápia évszázados módszertana”